Dnes už fotí snad každý. Není nad to zachytit ty správné okamžiky, i když jak se říká: "když o něco jde, tak foťák po ruce není..."

Pryč jsou ty doby, kdy jsme kupovali kinofilm a šetřili místem. Dnes už většina lidí fotí na kompaktní digitální fotoaparát (tzv. automat) nebo zrcadlovku. Oba typy fotoaparátu mají své výhody i nevýhody.  

Pokud právě teď přemýšlíte nad koupí nového fotoaparátu musíte si hned na začátku ujasnit, pro jaké účely ho chcete a jakou částku můžete investovat.

výhody automatu: malý, lehký, levný a hlavně skladný
nevýhody: opožděná spoušť, při špatných světelných podmínkách nekvalitní fotky (zachycení prachu, tmavost), snímky v pohybu jsou téměž vždy vyfoceny na úkor kvality.

výhody zrcadlovky: výměnné objektivy, možnost dokoupení příslušenství dle náročnosti fotografa, rychlost ostření a snímání, kvalitní pohybové snímky, široká škála nastvení
nevýhody:
dražší pořizovací cena (i příslušenství), těžký, neskladný

Obecně však platí, že dražšší fotoaparát vám snímek lépe nevyfotí - vyfotí ho pouze v lepší kvalitě.
Na to mnozí zapomínají. Nejdůležitější ze všeho je technika focení.

Nejčastější chyby při focení psů:

  • focení z nadhledu, případně podhledu (fotoaparát by měl být ve výšce očí psa)
  • špatně zvolený formát obrazu (foto na výšku nebo šířku) - pozor ze snímku na výšku ořezem nikdy neuděláte snímek na šířku.
  • špatné zarámování foceného psa (psovi chybí kousek nějaké části těla)
  • špatné zvolené pozadí (i v přírodě se vám může podařit, že psovi z hlavy vyrůstá strom a širokodaleko nikde nic jiného v pozadí není)
  • detaily: obojky, vodítka, postroje - to vše ubírá na přirozenosti dokonalého snímku
  • špatně nastavené rozlišení (dnes paměťová karta není tak drahá, přimlouvám se za snímky v maximálním rozlišení, protože ze snímku ve větším rozlišení vždycky menší pro internetovou prezentaci uděláte. Opačně to však nejde. Pozor při zpracovávání snímků v počítači ! Vždy upravujte kopii, nikoliv originál !!!
  • špatné nastavení vyvážení bílé (snímek je pak v teplých odstínech nejčastěji žluté nebo červené barvy)
  • špatně zvolené ISO (neúměrně vysoké ISO snižuje kvalitu snímku a dělá zrnitost

Slyšela jsem už mnohé názory k focení. Za všechny dokonalé rady bych zmínila: "fotku je lepší vyfotit z dálky, on se pak udělá výřez....."
Ano výřez se může udělat, ale nezapomeňte, že každý výřez sníží kvalitu snímku !!!

Co dělat, když mám zachycen krásný okamžik, ale .....

Každý snímek se dá více, či méně upravit. Dnes už na internetu naleznete mnoho programů na úpravy snímků. I tady se ale musíte vyvarovat jedné z nejčastějších chyb při zpracovávání - upravujte vždy kopii snímku nikoliv originál. Jedině tak máte možnost se vždy vrátit na začátek.

Několik upravených snímků s postupem provedených úprav (možnost rozkliknutí snímku)

chyba snímku: špatné nastavení vyvážení bílé barvy, špatná kvalita snímku
úpravy: snížena sytost žlutého nádechu, snímek prosvětlen, doladěno vyvážení barev,
poznámka: tento snímek se hodí pouze pro internotovou prezentaci a není vhodný svou kvalitou k tisku (zrnitost a neostrost)

foto: Ghislain Butanowicz

 

chyba snímku: špatné nastavení vyvážení bílé barvy, obojek psa
úpravy: snížena sytost žlutého a červeného nádechu, snímek prosvětlen, doladěno vyvážení barev (zvýraznění zelené), použit nepatrný ořez snímku pro lepší zvýraznění postoje psa
poznámka: pozor na pozadí - stromy dělají psovi nad hlavou nepatrně rušivý vzhled, u psa je však dobře proporčně sladěné umístění hlavy k horizontu (hlava nezačíná tam, kde začíná obloha - jedna z dalších nejčastějších chyb)

foto: Milada Kazimírová

 

 

chyba snímku: postroj působí rušivě, ořez snímku je pouze náhodný, nikoliv v poměru stran
úpravy: pomocí klonu odstraněn postroj psa, snímek oříznut v poměru stran 15:10
poznámka: výborně zachycená momentka, kde se většinou nevyhneme drobnostem jako jsou postroje nebo obojky. Kvalitní snímek však nabízí právě možnost upravit vše v dokonalost.

foto: Dana Samseli

 

4

chyba snímku: rušivé pozadí, nepatrně tmavší snímek
úpravy: snímek oříznut - štěně do popředí, prosvětleno pomocí světel a stínů.
poznámka: pohyb štěněte není možný většinou zachytit tak, abychom byli spokojeni s umístěním na fotografii. Pozor na to, že vytáhnutí štěněte do popředí nejde udělat "jen z malé tečky"

foto: Mirka Dobešová

 

5

chyba snímku: tmavá fotka
úpravy: prosvětlení pomoci světel a úrovní, snímek oříznut
poznámka: v interiéru se občas nevyhneme hodně tmavým fotkám - i taková fotka se dá zachránit, ale pořád musíme myslet na to, že není nad dokonale nafocený snímek. V tomto případě bych asi nevolila ořez snímku (štěně na celou plochu) - někdy méně je více. Ořez jsem udělala proto, aby bylo do detailu vidět prosvětlení.

foto: Mirka Dobešová

 

Pokud potřebujete poradit s úpravou fotografií, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Ráda poradím nebo pomohu.

Fota na této stránce jsou uveřejněna se souhlasem autorů, kterým tímto moc děkuji.